Arnoldovy doporučení
Podívejte se co doporučuje Arnold Schwarzeneger mladým začínajícím kulturistům. Nemějte z kulturistiky bídné pocity: Nezávisle na tom jak vážně bodybuilding berete, není to váš život. Čím vyšší máte vzdělání a zkušenosti, tím vyšší jsou i vaše šance ve sportu.Dbejte na to abyste ,měli život i mimo posilovnu. Zjistěte jak nejlépe relaxujete a jak se máte chovat ve stresu. Pracujte i na jiných zálibách. Studujete-li, zůstaňte ve škole. Nevědomost není v kulturistice výhodou. Trénujte tvrdě a užijte si u toho zábavu. Naučte se organizovat svůj život a trénink. Nejlepší životní styl pro kulturistu je ten nejjednodušší. Čím méně rozptylování a komplikací, tím lépe. Můžete se věnovat práci, obchodu, rodině, ale čím větší požadavky na energii budete mít , tím pečlivěji musíte svůj život zorganizovat, aby váš trénink a dietu nic nenarušovalo. Když jste v posilovně , musíte přesně vědět co tam chcete dosáhnout. Napište si trénink, sledujte svoje pokroky a zjistěte co vám funguje a co ne. Trénovat tvrdě nestačí, musíte trénovat chytře. Naučte se soustředit. Snění o tom, že jste kulturistický šampión je pěkná fantazie, ovšem tím soutěžní postavu nezískáte. Musíte svoji energii zaměřit tam, kde se to počítá - do posilovny. Když trénujete, tak opravdu trénujte. Jestliže jste bez koncentrace schopni mezi sériemi hovořit s přáteli, tak dobře. Jestliže ne, musíte to změnit. Přestaňte se v posilovně vybavovat, nebo trénujte jinde, nebo jindy. Nasaďte si sluchátka přehrávače, aby jste neslyšeli okolní zvuky. Nebo si obstarejte partnera, který vás ve slabé chvilce nažhaví. Po odchodu z tělocvičny, zaměstnejte mysl něčím jiným. Když budete nad kulturistikou doumat celých 24 hodin denně, brzy ztratíte náboj. Návod je prostý: Jděte do posilovny, odtrénujte a jděte pryč.
Stanovte si jasné cíle. Potřebujete krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle. Jste-li začátečník, nemotivujte se vidinou vítězství na Mr.Olympia. Takový cíl zasluhuje obdiv, ale mezi tím musíte udělat první kroky. Jste-li takový genetický zázrak, že můžete uvažovat po roce až dvou o národní soutěži, dobrá. Když vaše úroveň naznačuje spíše soutěžení na místní či krajské úrovni, je to také v pořádku. V každém případě se podívejte do zrcadla, studujte svoje snímky, určete svoje slabé a silné stránky a vypraucjte si tréninkový program, který vás přivede k dalšímu rozvoji.
Naučte se být upřímně sebekritičtí. Nemáte-li jasno ve svých silných stránkách a slabinách, nemůžete ani sestavit svůj tréninkový program, vyladit svoji předsoutěžní přípravu či strategii své kariéry. Žertujte s ostatními, pokud to vyhovuje vašim záměrům, avšak nežertujte sami se sebou. Nedovolte, aby upřímná kritika vašich schopností poškodila vaše sebevědomí a sebedůvěru. Každý má chyby. Pokud neznáte ty svoje, nemůžete je ani napravit. Sebeklamání není cesta k úspěchu. Držte se skutečnosti. V jakékoli situaci jsou některé věci důležité, jiné zase ne.Jestliže se neumíte zaměřit na realitu a ztrácíte správný směr falešnými předpoklady, nepřesnými údaji, nebo chybnými výklady, ztratíte energii a budete lehce ovladatelní. Vypočítejte si na čem opravdu záleží a soustřeďte svůj elán tímto směrem. Věnujte pozornost dění kolem vás. Nebuďte zaměřeni výlučně na vaše myšlenky a pocity. Naučte se poslouchat druhé a porozumět tomu, co si myslí a co cítí. Lidé se vždy nechovají logicky a věci nejsou takové, jaké se zdají být. Nepovažujte svět za samozřejmost. Dívejte se bedlivě a uvidíte, co se opravdu děje.