Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pumping Iron

13. 6. 2009

 

Pumping Iron


ObrazekJak vůbec došlo k natáčení dokumentu o soutěžní kulturistice, vezmeme-li do úvahy předsudky většiny Američanů k tomuto sportu? Genezi Pumping Iron lze vystopovat zpátky k jednomu z největších sportovních časopisů na světě. V roce 1972 pověřil časopis Sports Illustrated mimořádného profesora literatury z New England College v New Hampshire, tehdy 30-letého Charlese Gainese, aby za účelem prozkoumání nezvyklého subjektu vyhotovil reportáž o soutěži v Holyoke. Gaines pozval svého 28-letého přítele George Butlera, který měl událost fotografovat.

Scéna, kterou oba žurnalisté během jistého letního večera spatřili, byla natolik exotická a nesourodá, že spíše než sportovní soutěž připomínala natáčení Felliniho filmu. Uprostřed venkovského městečka v západní části Massachusetts stála montovaná hala s dřevěnými lavicemi, nacpanými až k prasknutí stovkami povykujících lidí. Ač pocházeli z různých míst, měli jedno společné – intenzivní lásku k bodybuildingu, a dnes přijeli sledovat nástup nového následníka trůnu Mr. East Coast.

Za oponou se nervózní závodníci rozcvičovali s činkami, expandery a ručníky, vše ve snaze získat nadpozemské „napumpování“, které přinese jejich svalům plnější vzhled. Masivní svalovci na pódiu, odění pouze v plavkách a vrstvě dětského oleje, napínali svaly pod paprsky reflektorů; jejich příznivci pod jevištěm byli sice nespoutaně hluční, nicméně stejně znalí a neústupní jako fanoušci kteréhokoliv jiného sportu.

Jak se před oběma muži odvíjelo drama soutěže, rychle si uvědomili, že nezachycují žádnou běžnou sportovní událost, nýbrž že jimi vnímaná scéna přesahuje hranice sportu. Dospěli k názoru, že bodybuilding je unikátní i americký, a že oni budou těmi, kdo jej představí široké veřejnosti.

KDYŽ SE TO NAPOPRVÉ NEPODAŘÍ...


ObrazekNezávisle na úspěchu reportáže o této soutěži měli Gaines s Butlerem pocit, že lze říci mnohem více, než kolik se vejde na půl časopisecké stránky. Rozhodli se tedy napsat knihu. S pomocí vydavatelství Doubleday se oba vypravili na cestu napříč kontinentem, od Massachusetts do New Yorku a dál do Kalifornie – aby vyzpovídali a nafotografovali tehdejší hvězdy Franca Columbu, Ed Corneyho, Mike Katze, Steve Michalika a Arnolda Schwarzeneggera. Po návratu do New Yorku předali rukopis do kanceláře vydavatelství a během několika dnů obdrželi od šéfredaktora odpověď, na jejíž obsah Butler hned tak nezapomene. „Napsal nám, že chce vrátit zpátky peníze,“ vzpomíná Butler. „Tuto knihu prý nikdo nebude číst, a nikdo se nikdy nebude zajímat o nějakého Schwarzeneggera.“

Zkroušení, ale ne zcela na dně, obcházeli Gaines a Butler po Manhattanu tak dlouho, až narazili na firmu Simon&Schuster. S podporou uznávaného vydavatelství se Pumping Iron: The Art and Sport of Bodybuilding dostal koncem roku 1974 na pulty knihkupců. Byl to okamžitý úspěch, kniha se dostala na seznam bestsellerů New York Times a dočkala se neuvěřitelných dvaceti dotisků!

RODÍ SE HVĚZDA


ObrazekPokud se týče představy knihy Pumping Iron jako filmového příběhu, pro talentovaného fotografa George Butlera šlo o králičí hopsnutí. Butler věděl, že námět i obsah knihy je jako ušitý pro plátno. Butler se spřátelil s kulturistou, který i přes zastřený rakouský přízvuk, 56 cm bicepsy a jazyk lámající příjmení vlastnil charizma jako skutečná hollywoodská hvězda. Podle Butlera se Arnold Schwarzenegger prakticky narodil k tomu, aby se stal filmovou hvězdou a v důsledku i mužem, schopným přenést na svých širokých ramenech film až do pozice kasovního trháku. Když měl námět, titul i hlavního hrdinu, Butler se v létě 1975 pustil do natáčení dokumentu Pumping Iron.

KDO SE SMĚJE NAPOSLED...


ObrazekVe snaze získat produkční peníze pro Pumping Iron pozval Butler asi stovku potenciálních investorů na promítání zkušebního filmu o Arnoldovi. Butler rozpoznal Arnoldův potenciál hned od začátku a doufal, že pozvaní lidé se přidají. Po několika minutách filmu se však ozval hlasitý smích. „George, budu hovořit za všechny naše přátele,“ řekl na konci promítání Romulus Linney. „Pokud někdy o Schwarzeneggerovi natočíš film, celá 42. ulice se ti vysměje.“ Všichni přítomní jednoznačně vyhlásili, že Butler učinil špatný odhad – film o kulturistice a zejména o Arnoldovi publikum naprosto odradí. Podle názoru odborníků byl Pumping Iron odsouzen ke krachu...

www.schwarzenegger.cz

 

Účinkují:


Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu, Marianne Claire, Roger Callard, Ed Corney,
Bud Cort, Lou Ferrigno, Matty Ferrigno, Victoria Ferrigno, Mike Katz, Serge Nubret,
Robbie Robinson, Liev Schreiber, Ken Waller, Joe Weider, Jimmy Williams.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ObrazekKultovní dokument o tréninkové přípravě Arnolda, Mikea Katze, Louise Ferrigna a Franka Colomba na volbu Mr. Olympia v Jižní Africe. Sebevědomý Schwarzenegger, který bez zábran hovoří, pózuje pro reklamní šoty a mimoto zdvihá činky jako posedlý, aby už po šesté za sebou získal titul Mr. Olympia...

Kultovní dokument z přípravy na soutěž Mr. Olympia

 

 

 

Zajímavé citáty z filmu:

Arnold přichází do Gold's Gym:

Arnold „Můžu sem chodit? Chtěl bych nabrat nějaké svaly.“
Franco Columbu vypráví o své cestě z Itálie do Ameriky:

Columbu „…když se tady někdo rozčílí řekne 'Jdi do pekla' v Itálii říkáme 'Jdi do Kalifornie!“
Ferrigno a jeho otec-trenér právě dokončili intenzivní trénink:

Ferrignův otec: „Pamatuj si, že pokud si myslíš, že trénuješ těžce, tak můžeš trénovat dvakrát více“
Po zpěvu happy birthday každý žádá Loua aby pronesl nějakou řeč:

Ferrigno: „Nemám co říct, jen si chci sníst můj dort“

Stopáž: 85 min - Rok výroby: 1977
Český název: Zdvihání činek / Železný Schwarzenegger / Pumpující železo
Scénář: George Butler, Charles Gaines - Režie: George Butler, Robert Fiore

 

Download

http://rapidshare.com/files/111349314/Pumping_iron.part1.rar
http://rapidshare.com/files/111350430/Pumping_iron.part2.rar
http://rapidshare.com/files/111351647/Pumping_iron.part3.rar
http://rapidshare.com/files/111352723/Pumping_iron.part4.rar
http://rapidshare.com/files/111353628/Pumping_iron.part5.rar
http://rapidshare.com/files/111354597/Pumping_iron.part6.rar
http://rapidshare.com/files/111355562/Pumping_iron.part7.rar
http://rapidshare.com/files/111355692/Pumping_iron.part8.rar

 
ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář